Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Author a Štěrba v muzeu

Pomalu se blíží okamžik, kdy se po několika letech opět otevřou brány Národního technického muzea v Praze, kde dosud probíhá náročná a nákladná rekonstrukce. Otevření by mělo proběhnout do konce tohoto roku.

Vedle stavebních úprav, které mnohde uvnitř interiéru změní i jeho vzhled, samozřejmě nejzásadnější změny proběhnou u exponátů. Sbírky budou uspořádány zcela nově, dosud několik desetiletí vystavené exponáty, na které jsme byli všichni zvyklí, prošly rukama restaurátorů a očistou. Vždyť například letecké exponáty, zavěšené v hlavní výstavní dvoraně, nebyly sneseny "na zem" více jak padesát let.

Je zcela samozřejmé, že proměnou projde i cyklistická expozice. Především bude doplněna dvěma novými exponáty, neboť čas nejde zcela zastavit a stará expozice již nenabízela "cyklistický technický příběh" až do dnešního dne. A tak, zřejmě zcela na konci cyklistické vývojové řady, se objeví nejdříve ocelový rám s dobovými součástkami od Roberta Štěrby a na samém konci stroj s karbonovým rámem Author. A nejedná se jen o výstavní kousek. Na vystaveném silničním Authoru absolvoval svůj olympijský silniční závod v Pekingu Petr Benčík.

Cykloservis byl pozván na slavnostní předání exponátů do sbírek muzea. Obě kola přavzal do sbírek generální ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček.

Nyní již jen zbývá dodělat stavební úpravy, umístit exponáty, mezi nimiž se jistě budou vyjímat dvě nová kola, z nichž jedno reprezentuje nejen dobu před zhruba deseti lety a druhé dobu současnou.

reditel

 

Kola převzal generální ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček

podpis

 

Každý exponát, který je do sbírek zařazen, musí projít i administrativou. V případě věnování exponátu se musí podepsat darovací smlouva. Na fotografii podepisuje smlouvu Robert Štěrba (vzadu) a zástupce firmy Universe Agency (Author) Jiří Cabrnoch.

authorbenc

 

Kolo Author, na kterém absolvoval olympijský závod Benčík.

sterbak

 

Ocelový Štěrba - kolo, nad kterým by před patnácti lety zaplesalo srdce nejednoho silničáře. Dnes bude vedla Authora exponátem pro příští generace návštěvníků muzea.

sterbahlava

 

Byly to doby, kdy na každém detailu byla vidět poctivá řemeslnná práce. Povrch a zbytky po letování mufen bylo třeba velmi pracně ručně několik hodin čistit jehlovým pilníkem.

datum: 06.08.10 - kategorie: Různé
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign