Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Author A-Ray 2.0

Author A-Ray 2.0

Poslední generace karbonových modelů Author A-Ray se zařadila do kategorie rychlých XC a maratonských fullů, jimž dominuje, alespoň z hlediska prodejních statistik, například Specialized Epic, Giant Anthem nebo třeba Scott Spark. Author chce ovšem s typem A-Ray oslovit podstatně širší okruh uživatelů, než jen ty lačnící po karbonu a nízké váze. Právě z toho důvodu byla letošní kolekce rozšířena o duralové verze, technicky vycházející ze špičkových modelů řady. Z toho vyplývá nejen čtyřčepová koncepce a zdvih sto milimetrů na obou kolech, ale rovněž geometrie, nastavená někde na rozhraní mezi hravostí a čistě výkonnostním pojetím.

authior_aray_20

První generace modelu Author A-Ray spoléhala na jednočep. To kolo jsme měli rádi, bylo jednoduché a opravdu funkční. Nicméně čas je neúprosný a poslední verze duralového A-Raye nejen vypadá podstatně moderněji, ale především je z jízdního hlediska o pořádný kus dále.

Svým tvarem a provedením zadní stavby vychází rám ze své karbonové předlohy, samozřejmě nechybí kónická hlavová trubka s 1,5palcovým spodním ložiskem nebo asymetrické provedení spodních ramen zadní stavby. Vyložené konstrukční výstřelky ale nehledejme, dokonce i třmen zadní brzdy je ještě uchycen pomocí IS standardu. Vedle téměř kruhového průřezu horní trubky působí kontrastně hodně zploštělý profil té spodní, dostatek prostoru pro rozměrné logo je zde author_arya_stavba_zadnik nezaplacení. Nechybí navařená výztuha pod hlavou či obdobný prvek zpevňující spoj horní a výrazně přesazené sedlové trubky. Velký sloping, typický pro karbonového A-Raye, byl zachován i u jeho ekonomičtější varianty. Zajímavé je umístění hlavního čepu. Zatímco řada výrobců jej zasazuje, z důvodu jednodušší konstrukce zadní stavby, lehce za osu sedlové trubky, testovaný bike jej má přesně ve spoji sedlové a spodní trubky. Umístění čepu více vpředu samozřejmě napřimuje trajektorii zadní osy při propružení. Líbilo se nám také trochu atypické vytvarování řetězových vzpěr bezprostředně za hlavním čepem, kdy je ponecháno maximum prostoru vedle převodníků. Zasukování řetězu mezi ně a zadní stavbu prakticky vůbec nehrozí. Dostatečně dimenzovaně pak působí nejen všechny čepy s průmyslovými ložisky, ale i duralové vahadlo, sešroubované ze dvou částí.

Vzduchový tlumič Rock Shox Monarch RT3 s dobře přístupnou páčkou, ovlivňující ve třech různých režimech kompresi, tedy i odolnost vůči nežádoucímu pohupování, je dobrou volbou. Totéž platí o vidlici Rock Shox Recon Gold s 15mm pevnou přední osou a lockoutem z řídítek.

Hodně dobrý full...

Je zvláštní, jak může být celková hmotnost kola zavádějící. Přestože jsme v případě testované velikosti 19“ navážili 13,8 kilogramu, v reálu působí druhá nejlevnější varianta modelu A-Ray podstatně lehčím dojmem. Podle jízdního projevu bychom si totiž tipli, že bude mít tak o kilo až kilo a půl méně.author_aray_stred

Stovkový full, to je pro řadu potenciálních uživatelů ekvivalent rychlého XC hardtailu, pouze s podstatně větší mírou pohodlí. A nutno přiznat, že přesně to splňuje nový duralový A-Ray na jedničku. Je to velice svižně působící bike, nabízející jak skutečně funkční systém odpružení, tak i naprosto bezproblémovou ovladatelnost. Přes téměř čistě cross-countryovou povahu totiž uspěje i z hlediska schopností v technicky náročnějším terénu. Výhodou v tomto ohledu jsou jak širší, výše umístěná řídítka, tak i nepříliš natažený posed. Ten je na rozhraní výkonnostního a takového, jenž preferuje točivost. Kompromisy sice často nebývají tím nejlepším řešením, zde použité nastavení kola je však trefou do černého.

Čtyřčepová koncepce je zde naladěna na dostatečnou citlivost, která ovšem není vykoupena úbytkem energie při záběru. Zadní stavba nemá nadměrné tendence k pohupování, a to dokonce ani při plné aktivitě tlumiče. Páčkou „Gate“ lze dále regulovat imunnost vůči zanořování tlumiče pod vahou jezdce při šlapání, nicméně rozdíl mezi všemi třemi nabízenými režimy není zas až tak patrný. Většina uživatelů pravděpodobně nastaví páčku do prostřední polohy k plné spokojenosti.

Pokud shrneme jízdní dojmy, pak Author A-Ray 2.0 nabídne pro svou zdvihovou kategorii zcela adekvátní míru komfortu i ryze výkonnostního naturelu, ovšem s nadstandardní ovladatelností. Přestože je testovaný bike svou povahou spíše rychlostně orientovaným, plně jsme si s ním vychutnali i točité pasáže či vyloženě technické úseky. author_aray_pakaV nich vynikla ochota k nadhození předního kola na překážku, přičemž ve výjezdech naštěstí nebyla tato vlastnost negativem a při citlivější práci s těžištěm zdolal A-Ray i hodně prudká stoupání. Sjezdy jsme si pak doslova užívali, bike navíc v některých okamžicích působil spíše jako by disponoval zdvihem 120 mm. Stejně tak jsme si vychutnávali i přeskakování překážek, k odlepení obou kol od země bylo potřeba daleko menší síly, než jakou by naznačovala celková hmotnost, blížící se čtrnácti kilogramům.

Osazení bylo rovněž bezproblémové. Vysoký výkon nabídly brzdy Avid Elixir 3. Jedinou naši výtku si vysloužilo sjednocení řadicích páček na jedinou objímku k pákám brzdovým. Pevně daná pozice páček Trigger nám totiž ani trochu nevyhovovala, odřazovací páčka byla až příliš blízko kloubu palce a během testu jsme si nejednou neradi odřadili. Jedná se ale o drobnost, která vyžaduje chvilku zvykání. Jinak jsme byli spokojeni, a to třeba i s plášti Geax Mezcal.

Author A-Ray 2.0 je za čtyřicet tisíc korun hodně povedeným, relativně univerzálním fullem. Jeho design, tedy použitá grafika na rámu i barevná kombinace, sice ničím extra nezaujme, ovšem o to více pak kvality kola překvapí.

Specifikace

Rám: Double butted dural 6061, 100 mm

Vidlice: Rock Shox Recon Gold TK 15, 100 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch RT3

Kliky: Sram 22-32-44

Brzdy: Avid Elixir 3, 160 mm

Řazení: Sram X.7 Trigger (10)

Přehazovačka: Sram X.7

Přesmykač: Sram X.7

Kazeta: Sram X.7 11-36 (10)

Náboje: Author Helium Disc

Ráfky: Author Neon Pro

Pláště: Geax Mezcal 2,1“

Řídítka: Easton Monkey Bar

Představec: Easton

Sedlovka: Easton

Sedlo: Ritchey Comp

Pedály: Shimano PD-M520

Hmotnost: 13,8 kg (vel. 19“)

Cena: 39 990 Kč
datum: 04.05.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Replica Rolex

    pak Author A-Ray 2.0 nabídne pro svou zdvihovou kategorii zcela adekvátní míru komfortu i ryze výkonnostního naturelu, ovšem s nadstandardní ovladatelností

    20.06.13, 11:16:13
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign