penco_unor_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Author 2019 - plno změn

Zní to možná pro méně znalé divně, ale zatím co si v obchodech prohlížíte kolo, které si chcete koupit, tak maloobchodníci začínají jezdit na předváděcí akce modelů kol na rok 2019. Důvod je prostý - aby se stihlo vyrobit potřebný počet kol (která se začnou prodávat již na podzim), je potřeba kola obchodníkům předvést, sesbírat objednávky a vyslechnout si poznámky prodejců a případně tak ještě něco změnit.

První značkou, která ukázala novinky na příští rok, je již tradičně Author. Celý týden, až do pátku 1. června, patří moravský zámek Čejkovice této značce. A firma ho obsadila dokonale. Pokoje pro obchodníky a svůj personál, nádvoří pro technické stany s koly a se stanem pro večerní cimbálovku a patřičné občerstvení. Protože obchodovat neznamená jen si sdělovat suchá čísla a dohadovat se o barvách kol. Kvalitně obchodovat znamená sednout si v klidu se svými partnery, mnohdy velmi dlouhodobými, a popovídat si i o životě. Případně si odpoledne zajezdit na pečlivě připravených kolech authoráckými mechaniky. Vždyť okolí je doslova protkané nádhernými cestami skrz vinice. V Čejkovicích prostě svrbí cyklistům nohy. Zvláště tento týden, když se tam usídlil Author.

 

Nemá cenu hned dokonale představovat každé kolo. To ani nelze, protože jsme zatím neměli možnost si vypůjčit testovací modely. Ale velmi rádi představíme alespoň telegraficky vybrané řady kol. A veřte, že změn je opravdu hodně. Author sáhnul do modelových řad tentokrát velmi vydatně. Je to vlastně největší zásah do modelů za historii Authora. Nečekejte tedy žádnou kosmetiku, ale pořádné říznutí. A jak jsme tak kola studovali při přednášce, z katalogu, na vzorcích a z přehledů, Author udělal změny  a modernizace více než skvělé a velmi logické. Bylo také během naší návštěvy Čejkovic patrné, že lidé od Authora o kolech přemýšlí neustále , i když je vlastně hotovo. Bylo zajímavé slyšet dohady až lehkou hádku o velikostech dětských kol. Ti lidé jsou snad koly posedlí. A to jsme prosím seděli venku u sklípku nad skleničkou a nad škvarkama, kde se měla probírat úplně jiná témata. Třeba jestli je Hybernat 2014 lepší od vinaře Červenky nebo od Horáka. Ale to je pro Authora dobře. Kdo se zdravě nehádá, nepřesvědčuje, neposlouchá ostatní, nesouhlasí s jinými, nic nevymyslí.

Ale pojďme se už podívat na kola.

E-BIKES

ElevationAuthor nabízí pro příští rok již 11 modelů ekol. Novinkou jsou modely Elevation 29/Elevation a Engine/Engine 29.  Elevation má středový motor Shimano a Engine s motorem Bafang. Novou kategorií jsou modely E-Cross 29. Jedná se o modely Empire, Enigma, Edict a Assence. O co jde v případě kol Cross 29, proč to je nová kategorie, si vysvětlíme dále u podobných kolo, která jsou pouze na "lidský" pohon.

 

CharismaROAD

V nabídce pro milovníky tenkých gum pro jízdu na asfaltu, civilně nazvanou silniční kola, je šest modelů. Tři modely Charisma a tři Aura. Nejvyšším modelem je Charisma 77. A věřte tomu, že pokud je tento špičkový model vhodný i pro náš nejúspěšnější profesionální silniční tým Elkov-Author, na kterém vyhrávají závody, asi bude dobrý i pro vás. Určitě vás neurazí ani nižší modely. Víme co píšeme, jezdili jsme je a budeme jezdit i dál.

GRAVEL

V poslední době oblíbená kategorie kol určených pro jízdu v lehkém terénu i na silnici. Je to kolo třeba pro ty, které již omrzelo horské kolo a šilhají i po silniční jízdě. Pro rok 2019 se Author rozvášnil a nabízí hned pět modelů gravel. Patrně ví, co dělá, kolik těchto kol v minulosti prodal a co lidé od těchto kol očekávají. Skvělým kolem je například Ronin SL, jehož specialitou je konická hlava s namontovanou karbonou vidlicí do ocelového rámu. Nejen tento model je určený na výlety bez hranic. Ono totiž lze sjet na gravelu snad úplně všechno. Záleží jen na vaší šikovnosti a cyklistické zdatnosti. Ronin a jeho bratříčkové Author Aury vás podrží. Vy jen nesmíte vyměknout a hlavně nezavírat ve sjezdu oči. Jezdíme také hodně na gravelu, máme Ronina, a věřte, že to je jiná dimenze cyklistiky. Zvláštní, ale je to tak. Jedete si rychle po silnici, a najednou vás napadne zahnout do lesa, na pole. Tak zahnete ... na gravelu Ronin nebo Aura můžete opravdu všechno co chcete.

MTB 29

Už je to tak, že všechny oči se čím dál více otáčí ke devětědvacítkovým kolům. Author pro rok 2019 přichází v této velikosti se zcela novým rámem. Tím bude osazeno pět nejvyšších modelů. Nový rám znamená samozřejmě novou geometrii, vedení lanek rámem, boostová zadní stavba, přesmykač side swing a středové pouzdro hlásí návrat ke klasickému šroubovému provedení BSA. To je rozumné. Závit se častější demontáží a montáží středového složení neopotřebí.

MTB ASL 29

Přesně po deseti letech, kdy Author přišel na trh jako jeden z prvních s devětadvacítkami koly, přichází pro rok s dámskou verzí s označením ASL. Nabízí pro ně hned dva modely. I ženy mají právo na svá devětadvaceti palcová kola. Zvláště velké ženy.

 

MTB 27,5

A protože se vše, co chce být jen trochu sportovní a ne jen přepravní, pomalu a jistě přesouvá do devětadavcítek, tak lehce upadá zájem o sedmadvacítky. Přesněji, o dražší modely v této velikosti pro náročnější cyklisty. Author nabízí na příští rok jen jeden drahý model Modus, ale osm cenově velmi přístupných modelů. Máme rádi sedmadvacítky. Je to příjemná a univerzíání velikost. Ale jak je vidět, Author je rozhodně nenechá zahynout. A to je skvělé.

 

CROSS 29

A je to tady. Author vymyslel zcela nový typ kola. Nazval ho Cross 29. Chce těmito koly oslovit ty, kteří hledají více než klasické krosové kolo, tak jak ho všichni známe. Lidé chtějí něco mezi koly 700C a MTB 29. Kdybychom to měli srovnat s automobily, tak by se jednalo o modely SUV. Cyklista na modelu cross 29 získá širší pláště, řídítka, vyšší zdvih vidlice a upravenou geometrii rámu. Ta má stále delší horní rámovou trubku v kombinaci s kratším představcem. Vše je uzpůsobeno maximálnímu pohodlí a bezpečí všude, kudy pojedete. Těšíme se, až cross 29 vyzkoušíme. Tak, a teď jste právě pochopili, co jsou i e-kola Cross 29, jak jsme se o nich zmínili.

 

TOURING

Touring jsou kola do města, do práce,na nákupy, k vodě, za milencem, za milenkou a na podobné radovánky. Touring bývá styl a velmi často retro. Pro rok 2019 Author připravil dva velmi povedené retro modely Voyage a Gloria. Voyage s horní rámovou trubkou, tedy "pánský" rám a pro dámy krásný model Gloria, která nás uhranula zvláště v barvě cappucino. Úplně vidíme na tomto stroji krásnou dívku v květovaných šatech, jak jí z košíku na zadním nosiči vlajou tenké bikiny. Jede k vodě ... Těžko říct, jestli by nás zaujala více dívka nebo její cappucino Gloria. Asi bychom to zkombinovali.

JUNIOR

V kategorii junior má Author zařazena všechna dětská kola. Od velikosti 16" po rámy s 27,5" palcovými koly. Ano, děti nám rostou víc a víc. A protože rostou, je potřeba se zamýšlet pečlivě nad velikostmi kol pro ně. Přesněji, je potřeba jim nabízet stále častěji i větší rámy. Vždyť, podívejte se doma na svého potomka, jak je roste.

Author nabízí na příští rok neuvěřitelný počet 22 modelů dětských kol. Z nichž pět je zcela nových. Nabídka je tak neobvykle široká. A musíme uznat, že velmi pěkná. Najdete tu kolo pro všechny děti až juniory. Od začátečnických a barevnějších šestnáctek Orbit až po nádherný a velmi ostrý sedmadvacítkový Ultrasonic. To aby vaše ratolest měla na závody pořádné nářadí. Škoda, že nemáme v redakci žádného prcka, co by byl schopen tento model vyzkoušet v pořádné akci.

 

Shrnutí

Author nabízí pro rok 2019 celkem 107 modelů. Z toho je jich dvacet (!) zcela nových. A to  mezi ně nepočítáme crossy změněné dost zásadní úpravou na cross 29. Těch je sedmnáct.

Author zrušil kategorii sjezdových kol. O sjezdová kola není zájem, prodávají se velmi sporadicky. Jejich vývoj stojí velké peníze, protože jsou technologicky náročná. Nostalgii tedy vystřídal ekonomický rozum. A navíc, v době masivních staveb trailových tratí mnoho sjezdařů naskočilo na vlnu upravených klopených cestiček, které jdou často sjet i na silničním kole.  Pro tyto lidičky má Author třeba model Ninja FR, freeride pro bikeparkové ježdění. Rozhodně šest celoodpružených modelů Author je dostačující pro milovníky pér a tlumičů.

V kostce jsme vám představili vše podstatné. Nezmiňovali jsme se o technologických změnách a vybavení, kterých je také více než dost. Samozřejmě i u modelů, které pokračují z minulých let.

První modely, které budeme mít k dispozici na testování, by mohly být někdy v září, po druhé předváděcí akci Authora, která bývá kousek od Prahy. Už se těšíme, až nějaké to kolo Author 2019 náležitě potrestáme v terénu i na silnici.

 

(red)

datum: 31.05.18 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign