Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Apache Scalp C1 - test kola

Dvojice celoodpružených platforem Scalp v duralovém a karbonovém provedení byla novinkou kolekce Apache 2010, přičemž cenově dostupnější duralová verze již naším testem prošla, a to se skvělým hodnocením. Nyní je řada na karbonové variantě, která je však z úplně jiného těsta, a tím nemáme na mysli jen materiál rámu. I přes použití totožného jména Scalp se při srovnání karbonové a duralové verze jedná o koncepčně zcela odlišně pojaté stroje. Zatímco Scalp A1, jehož kvality jsme prověřili již na podzim 2009, využívá virtuální čep s dvojicí masivních vahadel, karbonová cé-jednička za 72 990 korun dala přednost klasickému čtyřčepu, doplněnému o propedalový tlumič. Dá se ovšem říci, že v obou případech model Apache vsadil na jistotu a výsledek rozhodně splnil očekávání.

Apache Scalp C1

Nyní je ale už nejvyšší čas zaměřit se na jednotlivé prvky testovaného modelu. Jeho karbonový přední rámový trojúhelník a z téhož materiálu vyrobená zadní stavba se již na pohled tváří celkem robustně. Dominantní je především oblast hlavy, jejíž plynulý přechod do horní trubky je podpořen skvěle propracovanou grafikou. Hodně mohutná je také spodní trubka, jíž zdobí nápis Apache ve své zcela původní podobě. V případě zadní stavby také nebylo nic podceněno a její ramena jsou dimenzována pro co nejvyšší tuhost. Hlavní čep, zakomponovaný do sedlové trubky přibližně ve výšce zubů malého převodníku, a celé uložení zadní stavby působí velice kompaktně. Nejen z technického, ale i z estetického pohledu vypadá vše dokonale čistě a propracovaně. Jediným lehce rušivým elementem v celkové karbonové dominanci se může zdát duralové vahadlo přepákování tlumiče. V rámci zpevnění konstrukce bylo vybaveno přišroubovaným spodním spojovacím můstkem, takže je zde úplně vše přizpůsobeno maximálnímu výkonu s minimálními ztrátami.

Apache Scalp C1Vzduchový tlumič Fox Float RP23 je již v kategorii závodně pojatých fullů klasikou. Z vyložených detailů nás potěšila objímka sedlovky s dvojicí protichůdných šroubů, jejichž sevření je ke karbonu přátelské a nehrozí tedy poškození rámu. Jedinou kritiku si neodpustíme u vedení řadicích lanek zespodu dolní trubky, bowden vcelku by se nám zde zamlouval pro lepší ochranu před blátem více. Konstrukce rámu umožňuje použití standardního přesmykače s horní objímkou, takže chválíme, neboť to u mnoha odpružených rámů není standardem.

Superrychle a přitom pohodlně

Hmotnost 11,9 kilogramu je u celoodpruženého biku se zaměřením na cross-country a maratony sama o sobě dostatečnou zárukou svižné jízdy. V tomto konkrétním případě je nízká váha podpořena solidní tuhostí rámu, zajišťující optimální přenos energie, a především čistě závodním naturelem, spočívajícím ve zdařilé geometrii a celkovém naladění kola. Ostatně i zdvihy 100/100 mm jsou koncipovány především na výkon, ovšem s více než dostatečnou dávkou jezdcova komfortu.

Apache Scalp C1Již první jízdní dojmy z kola svědčily především o závodním zaměření, z nějž vyplývá nejen lehce nataženější posed s níže umístěnými rovnými řídítky, ale hlavně skvělá odezva na záběr do pedálů.Pružení samo o sobě zde při jeho správném nastavení funguje skutečně jen ve prospěch jezdce, aniž by jakkoli postřehnutelně ubíralo energii. Použitá koncepce dokáže nabídnout solidní citlivost i využití zdvihu, ovšem zároveň také dostatečnou kultivovanost pružení pro čistokrevné XC využití.

Tlumič RP23 s třemi možnými hodnotami systému Pro Pedal byl v tomto případě ideální volbou. Narozdíl od mnoha jiných celoodpružených kol zde totiž najdou reálné využití všechny nabízené režimy, i když většina uživatelů s největší pravděpodobností nastaví regulační kolečko propedaluna nejuniverzálnější dvojku. Naše zkušenost ukázala, že už nastavení na jedničku dostatečně utlumí sklony k pohupování, ovšem bez nežádoucího okleštění citlivosti pružení. Naopak trojka se po praktické stránce už celkem blíží lockoutu a najde využití především na rovnějším pevném podkladu.

Co se týče celkového vyvážení odpružení vpředu a vzadu, byla zde skoro až vzácná symbióza daná mimo jiné širokým rozsahem nastavení obou jednotek a kombinací systému Pro Pedal vzadu a Motion Control vpředu. Ovšem více než kde jinde zde platí, že ke skutečně optimální funkci je nutné si s nastavením vyhrát.Pak pružení nabídne skvělou funkci, vpředu podpořenou vysoce citlivým systémem Dual Air s dvojicí vzduchových komor. Rock Shox Reba Race patří po stránce funkce jednoznačně mezi vůbec nejlepší vidlice své kategorie.

Apache Scalp C1Zaměříme-li se na ovladatelnost kola, pak je Apache Scalp C1 klasickým zástupcem rychlých maratonských fullů, u nichž dominuje celková jízdní stabilita, ovšem při současné velice dobré ovladatelnosti.Nijak mu nevadí úzké točité pěšiny či náročnější sjezdy, v nichž je jediným omezením nižší poloha řídítek. Ve výjezdech ovšem tento bike exceluje, a to jak v těch dlouhých, kde je jasnou výhodou nízká hmotnost, tak i v krátkých, ovšem o to prudších, v nichž přijde ke slovu nižší předek a stálý kontakt zadního kola s podkladem.A již několikrát zmíněná nízká hmotnost je výhodou také v tom směru, že si s bikem může jezdec občas střihnout i nějakou tu parádičku, k odlepení obou kol od země skutečně není zapotřebí přílišná síla.

A další díly? Vše bez připomínek, ať už se bude jednat o skvěle funkční brzdy se 180mm předním kotoučem či o zdařilé sedlo Ritchey Pro. Celkově se tedy Apache Scalp C1 předvedl ve velice dobrém světle. Ale máme-li být upřímní, duralová verze A1 nás nadchla ještě více.

 

Plusy: čistě závodní projev, schopnosti ve výjezdech, vyváženost pružení

Minusy: spodní vedení lanek

 

Rám: S2 carbon monocoque compact, 100 mm

Tlumič: Fox Float RP23

Vidlice: Rock Shox Reba Race 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT 24/32/42

Brzdy: Shimano SLX, 180/160 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano XTR Shadow

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano HG 8011-32 (9)

Náboje: Shimano SLX CL

Ráfky: Mavic XM 317 Disc

Pláště: Schwalbe Rocket Ron 2,1”

Řídítka: Ritchey Pro

Představec: Ritchey Pro

Sedlovka: Ritchey Pro

Sedlo: Ritchey Pro

Pedály: Shimano PD-M520

Hmotnost: 11,9kg (vel. 18,5“)

Cena: 72 990 Kč

datum: 20.04.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign