Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Amulet 11.400 29 Big Jose - test kola

Testovaný kousek patří v devětadvacítkách mezi trojici biků na stejném rámu, ovšem odstupňovaných dle komponentové výbavy. V našem případě jde tedy o cenově nejdostupnější devětadvacítku v závodní řadě Superlite, označenou ještě přívlastkem Red.

Poslušný jako vždy

Pro amulety je typická dobře zvolená geometrie, takže nabízejí přirozený posed a poslušný projev na každý povel do řídítek. Testovaný bike není výjimkou, a rovněž i on se předvedl v dobrém světle. Velikost rámu sedmnáct palců, což dle některých už hraničí s minimální výškou postavy jezdce, vzhledem k použití velkých kol, dovolila bike osedlat i jezdci s výškou 180 cm, byť je kolo určeno uživatelům o deset až patnáct centimetrů nižším. Vyšší pozice řídítek se vykompenzovala otočením představce do negativního sklonu, a ještě bylo možné ubrat pod ním podložky, což nižší majitel určitě ocení. Celkově pak posed nabídl lehce sportovní natažený charakter, s rukama v dostatečné výšce pro dlouhé tratě maratonů, ovšem ne tak moc, aby nebylo možné střihnout si rychlejší XC.

Tuhost rámu v malé velikosti byla doslova příkladná, hlavně v partii středového pouzdra. Rám nevykazoval zbytečnou flexi, ovšem zároveň nepatřil mezi vyloženě tvrdé a nepohodlné. Poměr tuhosti a celkové schopnosti absorbovat určitou míru otřesů je nastaven na ideální poměr. S prvním záběrem do pedálů jsme sice trochu litovali, že na kole v ceně lehce přes třicet tisíc nejsou kliky s integrovanou osou, ale vzhledem k jejich dutému provedení to lze prominout. Vidlice Epicon se při odpovídajícím tlaku předvedla rozumnou citlivostí z kraje zdvihu, což v sedle bylo chváleno, ale ze sedla jsme ve výjezdech častěji sahali po páčce lockoutu. Celkově vidlice díky kónickému sloupku nabídla rozumnou tuhost v zatáčkách, přesto bychom v této kategorii uvítali pevnou osu.

Ovladatelnost kola patří k těm charakterově vytříbenějším, a přestože pocitově strmější úhel vidlice zprvu vybízel k obavám, zda nebude bike příliš hravý, nakonec byl poměr točivosti a vedení směru v dokonalé symbióze.

Při rozjezdu jsme okamžitě nabyli dojmu, že kolo je schopné zatočit na velice malém prostoru, ovšem s narůstající rychlostí se ukázal vyrovnaný projev, a naopak bike velice dobře držel přímý směr, aby kdykoliv dovolil jezdci z něj vybočit. Na rovině byla ovladatelnost ve všech směrech vyvážená, a nebyl problém celkem hbitě projet klikatou stezku. Ve výjezdech se pak ukázala netečnost ke stavění kola na zadní, takže jezdec může jen mírně nalehnout na řídítka a soustředit se na tempo. V opačném směru byla výhodou stabilita v dlouhých rychlých sjezdech, technické pasáže byly díky ochotě kola jít do vzduchu a ovladatelnosti rovněž hračkou. Přitažení řídítek kvůli nadzvednutí předního kola ve sjezdu ovšem vyžadovalo trochu silnější impuls. Bike je tedy ideální kombinací stability a výborné ovladatelnosti pro dlouhé rychlé tratě. Akcelerace byla odpovídající průměru kol, byť jsou použité pláště z ranku těch rychlejších, s univerzálním provedením vzorku.

Za vším je rám

Jízdní vlastnosti a ovladatelnost leží hlavně na bedrech rámu, který v tomto případě sází na maximálně hladké a plynulé provedení svarů. U hlavové a sedlové trubky jsou svary pečlivě přebroušeny a zahlazeny, takže je výsledný dojem dokonale plynulý. V ostatních spojích už je přiznaná klasická housenka. Profilace horní i spodní trubky se postupně mění směrem k sedlové trubce a středovému pouzdru, nicméně v obou případech je znát lehké snižování profilu, dole pak s rozšířením do stran. Řetězové vzpěry jsou tvarově poměrně výrazné, stejně jako patky, naopak sedlové vzpěry působí trochu subtilním dojmem a nepostrádají výrazné prohnutí. Zadní partie rámu tedy disponuje dostatečnou schopností tlumit rázy, ale jde spíše o zlatou střední cestu bez negativního vlivu na celkovou tuhost.

Trochu nezvyklé v této cenové kategorii je použití brzd Tektro, ale model Gemini se ukázal jako dostatečně účinný a funkční a totéž lze potvrdit i u ostatních komponentů, s jejichž funkcí jsme neměli sebemenší problém.

Testovaný bike je ve výsledku ideálním kompromisem funkce a ceny, naopak jízdní vlastnosti patří k těm z mnohem vyšších cenových pater, takže jezdci bude velice příjemným společníkem.

 

Plusy: ovladatelnost, tuhost, stoupavost, posed

Minusy: kliky

 

Technické specifikace

Rám: Racelight AM TB 6061

Vidlice: Suntour Epicon RL-R, 100 mm

Kliky: Shimano FC-M522, Octalink, 24-32-42

Brzdy: Tektro Gemini

Řazení: Shimano Deore, 3x10

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: WTB SX-17

Pláště: WTB Nano Race, 2.1"

Kazeta: Sram PG1050

Sedlo: WTB Silverado

Sedlovka: Ritchey Comp

Řídítka: Ritchey Comp

Představec: Ritchey Comp 4Axis

Hmotnost: 12,4 kg

Cena: 30 990 Kč

datum: 23.05.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign