Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

AGang Nikita 8.0 - test kola

Model Nikita 8.0 je nejvyšším zástupcem nabídky dámských sportovních horských kol značky AGang. Sází na neotřelý design s maximálním sladěním veškerých doplňků a jako celek představuje výkonnostně orientovaný bike, nabízející rychlou a současně i pohodlnou jízdu krajinou, s neméně přesvědčivou odezvou v techničtějších pasážích. AGang Nikita 8.0 je zkrátka vydařeným univerzálem, vhodným pro cyklistky různého zaměření a výkonnosti. Dokáže být jak adekvátní oporou při maratonském závodním nasazení, tak i společníkem pro běžné pohodovější ježdění s občasným posouváním jezdeckých dovedností v terénu. A to za zcela adekvátní cenu 26 990 korun.

AGang Nikita 8.0

Rám sází na konstrukční robustnost, jíž podtrhuje jak masivní profil spodní trubky, tak i bytelně působící sedlové vzpěry zadní stavby. Na druhou stranu použitá černá barva trubky zeštíhluje a kolo tak opticky odlehčuje. Pochvalu u dámské, tedy zkrácené geometrie zasluhuje prohnutá horní trubka, značně navyšující použitý sloping. Tím se nejen zjednodušuje manévrování s kolem, ale především je daleko příjemnější sesedání. Mezi další zajímavé detaily patří protažené zadní patky, z nichž ta levá posunuje třmen kotoučové brzdy značně dopředu a tím jej i více chrání třeba při pádu.

Použitá geometrie s vyšší hlavovou trubkou a dostatkem podložek pod představcem zajišťuje o něco vzpřímenější posed, který účinně předchází bolesti zad a trapéz při delší jízdě, současně však nijak negativně neovlivňuje celkový sportovní projev kola.Poloha cyklistky při jízdě je zde vhodně zvoleným kompromisem mezi výkonností a pohodlím, přičemž sportovnost kola lze snadno ještě navýšit snížením představce. Jako dobrá volba se ukázala řídítka značky Truvativ Stylo, která sice na jednu stranu nabízejí „vlaštovkový“ charakter, ale na druhou pak čistě cross-countryovou šířku, takže dámy nebudou při jízdě zbytečně zápasit s nadbytečnou pákou řídítek a vzdálenost gripů tak bude lépe odpovídat o něco užším ramenům. Vzhledem k jednotlivým velikostem rámu, z nichž nejmenší je 14“ a největší 18“, byla vhodně zvolena také délka představce.

Rychle, ale komfortně

AGang Nikita 8.0AGang Nikita 8.0 jehodně živým kolem, přestože námi navážená hmotnost 12,6 kilogramu v největší nabízené velikosti patří pouze k průměru. Bike s chutí zrychluje, na čemž se vedle vynikající tuhosti rámu a všech dílů pohonu podílí také kvalitní pláště Geax Saguarro s kevlarovou patkou.Jejich vzorek sice není ideálním společníkem do bláta, kde se výrazněji zanáší, avšak na suchém povrchu exceluje, a to i v případě jeho nesoudržnosti. Obutí tedy zaručí jisté vedení kola třeba i na štěrku či menších kamenech, což je zásadní v případě, že jezdkyně teprve proniká do čistě terénní cyklistiky. Tomu ostatně ještě více napomohli konstruktéři značky AGang, když dozadu nasadili klasickou „dvojku“ a dopředu pak verzi 2,2 palce. Pro čistě maratonsky orientované cyklistky by byl užší přední plášť z důvodu nižší obvodové hmotnosti možná vhodnější, to už ale záleží na konkrétních preferencích.

Přednívidlice RST F1 je skvělou volbou. Svých sto milimetrů zdvihu dokáže téměř kompletně využít, a to při zachování dostatečné progresivity chodu a především citlivosti.U nikity nás navíc potěšilo sjednocení grafiky polepu vnějších nohou s rámem.

Samotná jízda, jak už bylo ostatně na předchozích řádcích naznačeno, je jakousi kombinací rychlosti a pohodlí.Ovladatelnost ovšem nijak neutrpěla, naopak je ve své třídě spíše nadprůměrná.Vedle solidní schopnosti držet přímý směr a celkové dostatečné stability nabídne nikita zároveň rychlou odezvu na jakékoli podněty, průjezd klikaté pěšiny či slalom mezi stromy si na ní lze skutečně vychutnat.Právě v takovém okamžiku přijdou vhod také již zmíněná užší řídítka, na něž bude majitelka pět chválu třeba při nesení kola do schodů či při jeho transportu ve výtahu.

AGang Nikita 8.0AGang Nikita 8.0je absolutním terénním univerzálem, jemuž bude vyhovovat jak rychlejší jízda jen mírně zvlněnou krajinou, tak i trochu náročnější pasáže s prudšími sjezdy. Především směrem z kopce nabídne své majitelce příjemnou jistotu, aniž by bylo nutné nějak výrazně laborovat s těžištěm.Výše umístěná řídítka a skvěle fungující vidlice jsou po této stránce velkou výhodou, stejně jako dostatečně výkonné brzdy.

Ve strmějších výjezdech je nutné počítat s nutností se posunout na sedle více dopředu a přitáhnout trup výrazněji k řídítkům, to je ale pouze malá daň za celkově velice příjemnou jízdu. Vpřípadě zkušeného vedení se dá i s tímto komfortněji laděným posedem vyjet téměř cokoli, samozřejmě za přispění plášťů, které se k suchému podkladu skoro přilepí.

AGang Nikita 8.0Maximální pochvalu si vysloužilo sedlo, které je i přes své celkově sportovnější vzezření hodně pohodlné a jeho tvar se zdál i při delší jízdě zcela bezchybný.U sedlovky nám trochu scházel klasický rychloupínák podsedlové objímky, což je ale pouze drobnost. Nadstandardní součástku představují nášlapné pedály Syncros, které se svou koncepcí s obvodovou klecí ke kolu výborně hodí.

Máme-li shrnout naše dojmy z modelu AGang Nikita 8.0, tak se jedná o skvěle vyvážené, velice univerzální dámské sportovní horské kolo, které osloví také svým nekonvenčním designem.

 

Plusy: komfort jízdy, univerzalita, funkce vidlice, design

Minusy: absence podsedlového rychloupínáku

 

Rám: triple butted dural 6061 (Miss)

Vidlice: RST F1 Air 100 mm

Kliky: FSA Comet MegaExo 44-32-22

Brzdy: Avid Elixir 3

Řazení: Sram X.7 Trigger

Přehazovačka: Sram X.7

Přesmykač: Sram X.7

Kazeta: Sram PG-1050 (12-36)

Náboje: AGang Disc

Ráfky: AGang Sphere

Pláště: Geax Saguaro Kevlar (2,2“/2,0“)

Řídítka: Truvativ Stylo SL

Představec: Truvativ Stylo Race

Sedlovka: Truvativ Stylo Race

Sedlo: Nikita

Pedály: Syncros AM Traverse

Hmotnost: 12,6kg (vel. 18“)

Cena: 26990 Kč

datum: 15.04.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign