Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

AGang Gangsta 7.29 - test kola

AGang Gangsta 7.29

Zcela novou značkou na našem trhu je AGang, která zahrnuje skoro všechny typy kol, a hned to s těmi největšími se nám dostalo do ruky.

agang gangsta

Na velikosti záleží

Devětadvacítky pomalu ale jistě zahýbaly bikovým světem a své příznivce si našly. Model Gangsta 7.29 rozhodně nebude výjimkou, protože splňuje vše, co se od této kategorie očekává. V první řadě zaujme rám s výrazným prohnutím horní trubky. Snížení v partii těsně před sedlovou trubkou přináší zaprvé více místa k manévrování nad rámem, za druhé není třeba přidávat výztuhu kvůli výraznějšímu slopingu nebo přesazení sedlové trubky nad horní kvůli dostatečné opoře sedlovky. Navíc tento originální prvek je jedním z mnoha trochu netradičních designových „bonbónků“ na kole. Dalším jsou rozhodně tvarově hodně netradiční zadní patky s úchytem kotoučovky na vnitřní straně nebo vedení bowdenů po spodní trubce pomocí šroubovacích objímek. Zpředu odfrézovaná hlavová trubka nebo postava gangstera na spodní trubce už jsou jen ty nejdrobnější detaily na rámu ze slitiny triple butted dural.

Díky prohnutí a celkové geometrii působí rám nepatrně menším dojmem, než jaký ve skutečnosti je. I přesto, že jde o devětadvacítku, posed na něm si rozhodně nezadá s pohodlnými sportovními biky na klasických kolech. Jezdec sedí více vzadu a ruce má přirozeně natažené na řídítka. Ta jsou trochu výš než u klasiky, takže posed lehce připomíná enduro kategorii. Celkový komfort je tedy na solidní úrovni, navíc výraznější šířka řídítek i měkčí sedlo jezdci celkem rychle padnou. Mýtus o tom, že devětadvacítky jsou jen pro vysoké jezdce zde rozhodně neplatí, celková výška při testování rozhodně nehrála roli. Rozhodujícími se ukázaly spíše faktory jako délka zadní stavby nebo rozvor či úhel přední vidlice.

Kola se Valí

agang gangstaU téhle, stejně jako u ostatních devětadvacítek, se kola jednoduše valí, ta prostě neakcelerují. Velký průměr a obvodová hmotnost dovolují jen průměrně ostré zrychlení, které vyžaduje trochu více sil než u klasiky. Rozjezd je tedy standardní, zde navíc podpořen solidně tuhým rámem, takže chválíme. Rám se v záběru nikde výrazněji nekroutil, spíše naopak nedovolil jezdci skrýt v něm případné chyby. Díky přímým sedlovým vzpěrám tak byla i zadní partie trochu tvrdší a jezdec to dostal pocítit. Samozřejmě v kombinaci s velkými koly to nebylo tak výrazné jako u klasiky. Přední vidlice RST se zdvihem 80 mm se ukázala jako citlivá a dostačující i pro hrubší terén, kde navíc přispěla ke zklidnění velká kola. Ovladatelnost bychom chtěli rozdělit na dvě části. V první řadě je to přední trojúhelník a vidlice, která má velmi dobře zvolený úhel, a kolo tak není neobratné v zatáčkách. Povel ke změně směru je plynulý a předek celkem hbitě reaguje a protáhne zbytek stroje všemi klikaticemi. Nepatrně je cítit delší stopa předního kola, zajišťující větší styčnou plochu s terénem, takže jsme ani na mokru neměli pocit, že by nám předek klouzal. Zadní partie je díky delší zadní stavbě tak trochu krotitelem, takže celkový pohyb lehce zklidňuje. Není to ale na škodu, naopak kolo je dostatečně obratné a zároveň skvěle drží směr v rychlých sjezdech. Odlepit jej od země na terénní nerovnosti není problém, ovšem na skok přes kládu se netváří moc nadšeně. Ve výjezdech je delší zadní stavba rozhodně přínosem, protože dostat kolo na zadní, to vyžaduje buď hodně nešikovnosti nebo extrémně prudký kopec. Ve sjezdech pak platí zmíněná vyváženost a dobrá ovladatelnost, navíc díky vyšší pozici řídítek nepředstavují ani prudké pasáže výraznější problém.

Gangsterovo nádobíčko

agang gangstaTenhle borec střílí osazením Sram X.7 a X.5 v kombinaci s klikami Gravity na ISIS ose. Funkce těchto cenově příznivějších komponentů je přesná, stejně jako účinek brzd Tektro Auriga. Tyto hydrauliky ukázaly skvělé dávkování brzdného účinku a velmi příjemný úchop páčky. Také výkon plášťů Kenda Small Block Eight byl na vysoké úrovni. Na tvrdém terénu byly za sucha i za mokra velmi dobrými společníky, pouze bláto jim moc nesvědčí. Celkový dojem z testovaného kola rozhodně přispěl k lepšímu obrázku o devětadvacítkách a kdo váhá, zda pořídit pohodlný hardtail s velkými koly, která mu vyhladí většinu nerovností, rozhodně tady nesáhne vedle.

www.agang.cz

Plusy: posed, ovladatelnost, výjezdy

Minusy: hmotnost

Technická specifikace

Rám: Triple butted dural 6061 29"

Vidlice: RST M29 Com TnL, olejová uzamykatelná (80 mm)

Kliky: Gravity Step Up

Brzdy: Tektro Auriga Comp

Řazení: Sram X.5

Přehazovačka: Sram X.7

Přesmykač: Sram X.7

Náboje: Author

Ráfky: Author Krypton Pro

Pláště: Kenda Small Block Eight 2,1‘‘

Sedlo: AGang

Sedlovka: AGang

Řidítka: AGang

Představec: AGang

Hmotnost: 14,78 Kg

Cena: 18 990,-

datum: 19.01.10 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign