Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Aerozine, zatraceně dobrý držák

Pořídit si dnes na kolo středové složení s vnějšími miskami nebo Press Fit provedení znamená jediné, abyste se báli, že se ložiska už v půlce sezony zadřou, případně chytnou vůli. Stará klasika čtyřhran, ISIS či Octalink sice časem dostala provozní vůli, ale jen málokdy se vlivem nečistot a vody zadřela, prostě makala do posledního dechu.

Současnost s ložisky velkých průměrů a jednoduchým těsněním nenahrává v případě absence časté péče a domazávání dlouhé životnosti. Na druhou stranu se samozřejmě najdou výjimky s kvalitnějším těsněním a třeba keramickými ložisky, ovšem u nich je třeba si za životnost připlatit.

Jedním ze středových složení, která prokázala kvalitní chod ložisek, slušnou životnost, a hlavně možnost snadné údržby, je Aerozine. Konkrétně typ PF 2405, tedy Press Fit středové složení pro standardní Shimano integrovanou osu klik s průměrem 24 mm. Vnější průměr hliníkových misek je 41 mm a hmotnost kompletu včetně plastové středové trubky je 96 gramů. Tolik základní informace, tedy snad jen doplníme cenu, která je 549 korun, což je naprostý standard, či spíše levnější střední třída.

Toto středové složení jsme měli možnost vozit během téměř celé letošní sezóny a dostalo se dost často do kontaktu s vodou či blátem, vyjma tlakové myčky, použité pouze jednou. Demontáž misek z rámu proběhla po testu celkem snadno klasickou vyrážečkou, ovšem kónická vnitřní hrana misek zapříčinila smeknutí vyrážečky a vyražení jen samotného ložiska. Vyrazili jsme tedy ložiska obě a následovalo vyražení misek s pomocí rozporky mezi trny vyrážeče, nasunuté z vnějšku. Ještě před očistou všech součástí ložiska ukázala naprosto hladký chod bez drhnutí a provozní vůle. Jen pravá hliníková miska byla lehce odřená po vnitřním obvodu od plastové vymezovací vložky, což mohly způsobit hrubší nečistoty mezi těmito dvěma plochami. Při používání ale nic nelupalo ani hlasitě nedřelo, takže jsme to nepostřehli.

Samotná ložiska jsme zbavili těsnění na obou stranách a vyprali je kompletně v odmašťovači, za což předvedla naprosto bezchybnou rotaci a žádnou vůli. Naplnění mazacím tukem, zakrytování těsněním a nalisování do hliníkových misek. Středové složení bylo po dvou tisícovkách kilometrů jako nové a putovalo na další testovací bike, kde už má za sebou skoro další pětistovku bez známky jakékoliv vůle či přidrhávání. Aerozine je tedy vynikající volbou pro ty, kdo chtějí za rozumné peníze středové složení s dlouhou životností, případně preferují hliníkové misky nebo možnost kompletní údržby či výměny ložisek, tenhle kousek je prostě držák.

(už)

Plusy: životnost, cena, snadný servis

Minusy: nenalezli jsme

 

datum: 20.01.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign