katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Aerozine, variabilní a trendy

V případě bikových klik jsou dominantní hráči na trhu jasní, ovšem existuje řada menších značek, které nabízejí designově a technicky zajímavě zpracované kliky pro ty, kdo se zkrátka nespokojí se stejnými komponenty, jako mají ostatní.

Příkladem může být taiwanská značka Aerozine, jejíž škála klik je poměrně pestrá a samozřejmě myslí i na aktuální trend 1x12. Navíc v případě klik X-One A1 Light docela zajímavě kombinuje dva konkurenční standardy, a přidává něco vlastního navíc. Kliky z hliníkové slitiny řady 6066-T6 jsou totiž duté a pravá klika má integrovanou hliníkovou osu s průměrem 24 mm, tedy pro shimanovský standard ložisek. Ta jsou v závitovém provedení mimochodem součástí balení, takže není nutné to řešit dodatečně, tedy pokud nepotřebujete Press-Fit provedení.

 

 

Jelikož má osa 24mm průměr a je z hliníkové slitiny, logicky musí mít kvůli dostatečné pevnosti silnější stěnu, než má ocelová shimanovská osa. Šroub v levé klice, samozřejmě v samostahovacím provedení, tak vypadá poměrně štíhle, ale přes vícehran se zaoblenými hranami lehce připomínajícími to u klik Sram DUB by mělo být spojení neprůstřelné. Když jsme zmínili Sram, tak s ním je kompatibilní Direct uchycení převodníku přes vícehran a trojici jisticích šroubů. Tím jsme zmínili dva hlavní výrobce, kteří se některými tvary a mírami na těchto klikách sešli, a přidejme hlavní přínos vlastní invence, a to otočné závitové vložky pro pedály. Na ty Aerozine sází dlouhodobě, umožňují nastavit změnou pozice délku klik na 170 či 175 mm a v případě dokoupení samostatných vložek s odlišnou pozicí závitu i na 172,5 mm. Pedál zapřený o ocelovou podložku prostě dotažením přitáhne vložku se závitem nadoraz do kónického vybrání v těle kliky, a celek pak díky velké styčné ploše spolehlivě drží.

 

 

Co se týče důležitých údajů pro montáž, kliky jsou ve variantách s převodníkem 32 nebo 34 zubů, samozřejmě v narrow/wide provedení, úhledně obrobeným z hliníkové slitiny 7075-T6. Q-faktor klik je 168 mm a řetězová linka 50 mm. Co se týká vymezení klik na ložiscích v rámu, nechybí zvlněná ocelová podložka, takže standardní rozměry středových pouzder by neměly mít problém. Důležité bude hladké otáčení ložisek, aby v případě nějakého přidření po delším používání, (jak tomu u tohoto komponentu obvykle bývá), nedošlo k zaseknutí a následnému poškození hliníkové osy. Přece jen jde o lehké kliky a osa nemá takový průměr jako u 30mm provedení na pouzdra BB30 nebo odolnost jako ocelové osy. Nízká hmotnost ( 611 g bez ložisek + 96 g ložiska) je hlavní devízou těchto klik a řadí je na roveň klik Deore XT (620 g - 32 z. bez ložisek), takže rozhodne hlavně design a možnost změny délky klik. Ta se ovšem týká jen pozice pedálu vůči ose, takže pokud trpíte škrtáním klik o terén vlivem nízkého těžiště, tyhle kliky jej nevyřeší, budou totiž stejně dlouhé jako běžné 175mm provedení. Koho zaujal design klik, může si je dopřát třeba i s oválným převodníkem nebo ve verzi s 30mm osou pro standard BB30, obojí je ale o něco dražší než základní výše představená verze.

(už)

datum: 10.06.20 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign