katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Aerodynamický Kask

Minimalizace odporu vzduchu je v současnosti určitým zaklínadlem při vývoji špičkových produktů pro silniční cyklistiku, ať už se jedná o rámy kol nebo třeba přilby. Využití aerodynamických tunelů, potlačení nežádoucích turbulencí, ovšem současně zachování dosavadních pevnostních parametrů a v ideálním případě taktéž jen minimální omezení ventilace. Takové jsou trendy posledních let a nemůže na ně nereagovat ani italský Kask. Jednou z jeho novinek pro sezónu 2019 je designově nezaměnitelný model Utopia, určený pro rychlé silničáře, ale ocení jej třeba i triatlonisté. Ještě před pár lety bychom mohli podobně laděnou přilbu považovat téměř za časovkovou, s velmi omezeným rozsahem použití, současný směr vývoje však dokázal přinést ideální kompromis nabízející jak aerodynamiku a plnohodnotnou bezpečnostní funkci, tak dostačující odvětrání. Přesně taková je přilba Utopia, která ke všemu zmíněnému připojuje jisté a pohodlné usazení na hlavě.

Robustně vyhlížející tvar je pouhým optickým klamem, neboť v reálu máme před sebou velmi lehký model, vážící v prostřední velikosti M pouhopouhých 235 gramů. Vzhledem k jednolitému pokrytí skořepinou, sahající výrazně přes spodní okraj až do útrob skeletu, a také k rozměrným deformačním zónám v nejkritičtějších partiích přilby, je výsledná hmotnost skutečně vynikající hodnotou. Zmíněné, velmi jisté usazení na hlavě je primárně zásluha nadstandardní hloubky skeletu, což je opět faktor navyšující bezpečnostní přínos. Zvolíme-li odpovídající velikost, můžeme počítat s tím, že nám na bocích bude přilba sahat bezprostředně nad uši a při nárazu bude nadprůměrně chráněna nejen čelní partie, ale třeba i oblast spánků. Důvěru vzbuzuje také celkové zpracování a precizní napojení skořepiny – v tomto ohledu by mohl Kask vyučovat mnohé konkurenční prestižní výrobce. Ostatně, Utopia je jedním z topmodelů nabídky, takže zpracování je zcela adekvátní cenovce 6490 korun.

Netradičně, ovšem designově neskutečně čistě, působí zadní partie s trojicí průduchů, kterým vpředu a nahoře dělá protipól šestice „nasávacích“ ventilačních otvorů. Proudnicový tvar umocňuje požadované obtékání vzduchu, včetně jeho vstupu zmíněnou šesticí dostatečně rozměrných otvorů, takže lze počítat s odvětráním odpovídajícím daleko „děravějším“ modelům. Kask se nechtěl vydat cestou aerodynamiky za cenu snížené ventilace a jeho řešení je v reálu funkční, což činí přilbu Utopia velmi univerzální, skvěle použitelnou i pro běžnou silniční cyklistiku.

O usazení již byla řeč, přičemž důležitým detailem je dvojice delších podélných výstelek, jež nebrání požadovanému proudění vzduchu. Opět Kask chválíme, neboť řada výrobců vytvoří maximálně vzdušný skelet a poté ideální ventilaci zabrání tím, že z výstelek vytvoří příčné příčky. Pět milimetrů silný polstrovaný materiál se navíc může pochlubit velice rychlým schnutím, což přijde vhod v letních vedrech. Propracovaný je rovněž zadní upínací systém s perfektně fungující výškovou regulací v rozsahu necelých pěti centimetrů – to je opět nadstandardní prvek, byť při nešetrném nasazování na hlavu se nám může systém lehce výškově posunout. Seřizování se provádí miniaturním otočným kolečkem a dosedací plochy na zátylku jsou opět velmi vzdušné, stejně jako samotná plastová čelenka upevněná ke skeletu v oblasti spánků. Podobně propracované je upínání pod bradou, kde najdeme velmi příjemný kožený řemínek. Snad jedinou připomínku si dovolíme mít k absenci reflexních prvků, kdy třeba na stavitelný upínací systém na zátylku by instalace reflexních samolepek nebyla příliš složitá. Ale to je již detail.

Přilba Kask Utopia je nabízena v pěti barevných variantách. Nás nejvíce oslovila bílá a oranžová, vedle nich ještě můžeme vybírat z matně černé, případně černo-bílé či černo-žluté.

(kad)

 

 

datum: 26.06.19 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign