katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Aerodynamická Force Orca

Silniční přilba Orca je jednou z důležitých novinek značky Force a z hlediska konstrukce, designu i zpracování se jedná o vyšší třídu, ovšem za nečekaně dostupnou cenu 1699 korun. Sice jsme si již zvykli, že právě v poměru cena/výkon domácí výrobce exceluje, ale i tak jsme očekávali, že Orca bude jistě stát dost přes dva tisíce. Námi zkoušená velikost S-M (55 – 59 cm) přitom váží vynikajících 202 gramů, takže i z hlediska hmotnosti se stále pohybujeme mezi luxusními modely. Totéž platí o propracovaných detailech, provedení technologie inmould nebo o samotném usazení na hlavě, na němž se také podílí v širokém rozsahu výškově stavitelný mechanismus pro seřizování obvodu.

 

Model Orca vznikl plně v režii značky Force, vlastní je konstrukce i design přilby. Celkem osm ventilačních otvorů rozesetých převážně bezprostředně nad čelem a pak v zadních partiích jasně informuje o tom, že primárním požadavkem zde byla aerodynamika, tedy ideální obtékání vzduchu bez nežádoucích turbulencí. Ovšem pokud je současným zadáním rovněž zajištění dostatečné ventilace, je vývoj podstatně náročnější – a právě v tomto ohledu Orca předčila naše očekávání.

 

Celkový tvar přilby působí velmi kompaktně a současně moderně. Kompletní pokrytí skořepinou se týká nejen svrchní, ale i spodní partie, s výrazným přesahem do útrob skeletu. Vnitřní tvar přilby je hodně univerzální a ve spojení s nabídkou dvojice velikostí by proto měl z hlediska usazení na hlavě uspokojit drtivou většinu zájemců. Líbilo se nám jak provedení velkoplošných výstelek, tak i mechanismus pro seřizování vnitřního obvodu s již výše zmíněnou výškovou regulací. Samotná minimalistická plastová čelenka s kolečkem vzadu na zátylku je dnes osvědčenou klasikou, ovšem provedení tohoto detailu odpovídá mnohonásobně dražším topmodelům luxusních značek. Takže opět pochvala pro Force. Příjemné a především velmi jisté usazení na hlavě podtrhuje třeba i polstrování řemínků pod bradou, nebo výstelka zevnitř nastavovacího mechanismu, z jehož vnější strany najdeme reflexní samolepku.

 

 

Vrátíme-li se k samotnému odvětrání, tak to sice logicky nemůže dosahovat průvanu extrémně děravých modelů, ale současně jsme ani v letním horku nepociťovali, že bychom se zbytečně vařili. Pro Orcu hovoří rovněž teoretická vyšší bezpečnost při pádu, přece jen je zde totiž o dost výraznější deformační zóna nežli u přileb připomínajících ementál. Stejně tak se k hlavě jezdce jen tak nedostane obtížný hmyz, neboť trojice hlavních čelních průduchů je zevnitř vybavena praktickou síťkou. Tolik tedy k přilbě Force Orca.

(kad)

 

 

datum: 10.01.20 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign