Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Adaptujte disk s BBB

BBB Center Fit

BBB Center FitJak jste jistě zaznamenali v našem seriálu o problematice kotoučových brzd, ne všechny náboje umožňují montáž kotouče se šesti otvory pro šrouby. Majitelé nábojů s CenterLock provedením na jedinou matici jsou tak odkázáni v podstatě výhradně na kotouče značky Shimano, případně menší počet tohoto provedení od dalších výrobců. Sice se tomuto trendu začíná přizpůsobovat hodně značek, ale klasické kotouče jsou zatím stále v převaze.

Řešením, jak na CenterLock náboje upevnit klasický kotouč, je použití adaptéru. Adaptér BBB Center Fit je kompatibilní se všemi klasickými kotouči na šest děr. Jeho základem je duralové tělo, které má na vnitřní straně ozubení CenterLock a na vnější straně tvar klasické matice. V každém rohu je pak do těla vyříznut závit pro imbusový červík na klíč č. x, který pasuje do otvoru v kotouči. Tyto červíky ale neslouží k uchycení kotouče, nýbrž pouze k jeho zajištění proti přetočení na adaptéru.

Samotné zajištění má na starosti ocelový plech, který celý kotouč i s červíky překryje a spojí v jeden celek, jakmile jej dotáhneme k náboji duralovou maticí. Ta je rovněž součástí celé sady a jde o standardní provedení s ozubením, kompatibilním s klíčem pro demontáž kazety.

BBB Center FitMontáž je snadná, stačí kotouč usadit na tělo adaptéru, otvory přesně na červíky a na ně položit ocelový plech. Červíky je pak třeba vyšroubovat z adaptéru do takové míry, až budou skrz kotouč i plech lézt ven tak, aby nepřesahovaly výšku plechu, ale byly s ním zároveň. Tím je zajištěno, že kotouč se při brzdění nepootočí na adaptéru a do boku jej spolu s plechem bude jistit matice.

Váha celého kompletu je 55 gramů, to sice zní jako výrazné navýšení hmotnosti, ale počítejte s námi. Například hmotnost lehkého klasického kotouče průměru 160 mm značky Ashima ARO (85 g) plus hmotnost adaptéru (55 g) versus hmotnost kotouče 160 mm Shimano SLX označeného SM-RT64 (153 g) na CenterLock uchycení.

Přední náboj Shimano Deore na šest děr (HB-M525) váží 252 gramů, kdežto ten samý náboj na CenterLock provedení váží 192 gramů, tedy o 60 gramů méně. Když to všechno sečteme, vyjde nám kombinace klasický náboj a Ashima kotouč 337 gramů a totéž v provedení CenterLock 345 gramů. Zde má navrch klasická verze, kdežto při kombinaci CenterLock náboje (192 g), Ashima kotouče (85 g) a adaptéru BBB (55 g) to máme 332 gramů. Takže hmotnostně jsme na tom vydělali celých 13 gramů! Samozřejmě ještě můžeme použít titanové šroubky namísto ocelových u klasiky, abychom ušetřili gramy, ale peněžence tím odlehčíme tak o pětistovku.

Sami vidíte, že rozdíl bude nakonec hlavně v ceně, protože musíme připočíst cenu adaptéru, která je 469 korun a v podstatě se rovná ceně náboje Deore. Nicméně výhodou je zmíněná možnost použití klasických kotoučů na CenterLock náboje. Nebude to tedy o hmotnosti, ale o tom, že můžeme využít kotouče, které máme, případně ty s líbivým designem a nemusíme kvůli tomu měnit náboje.

www.jmctrading.cz

(už)

Plusy: montáž, jednoduchost, finální hmotnost

Minusy: cena

datum: 08.04.10 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign