cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Aby to nedrhlo, X-Sauce Smooth Seal Lube

Tohle platí jak v manželství, tak v partnerském životě a v cyklistice taky, tedy pokud vozíte odpruženou vidlici, tlumič nebo teleskopickou sedlovku. Všude tam totiž funguje vzájemné tření těsnicích prvků jak uvnitř jednotlivých komponentů, tak na vnějším vstupu mezi stíracími gufery a vnitřním pístem.

U všech zmíněných dílů vždycky zdůrazňujeme, že je nutné udržovat prostor kolem gufer, i ta samotná v čistotě, ošetřit je třeba silikonovým olejem či speciálním mazivem právě na odpružení a čistit a zase čistit. Minimum nečistot na guferech a následně pak pod nimi na vnitřní ploše totiž zásadně prodlužuje životnost jak gufer, tak povrchové úpravy pístnice a také snižuje tření, tudíž zlepšuje citlivost. A ta je zásadní pro kvalitní vyzobávání i těch nejjemnějších nerovností, a ani sebedražší vidlice nebude časem plnit svoji funkci stoprocentně, pokud se jí nedostane kvalitní servis. Ten někdo zvládne doma, ale většina jej svěří odborníkům, aby provedli rozborku, výměnu oleje i těsnění a domazání kluzných prvků. Abychom mohli prodloužit plnou funkčnost mezi servisními intervaly, ošetřujeme a mažeme gufera, jak jsem zmínil výš, protože víc, tedy pokud si vidlici sami nerozebíráme, s tím dělat nemůžeme.

 

 

Vyzkoušeli jsme novinku od španělské značky X-Sauce, zabývající se protidefektovými tmely nebo mazivy, určenou právě na gufera vidlic, tlumičů a sedlovek. Mazivo X-Sauce Smooth Seal Lube je řídké mazivo nereagující s materiálem gufer, schopné dostat se do těsných prostor a na povrchu pístnice vytvořit kluznou vodoodpudivou vrstvu. Aplikuje se kapátkem a mělo by rychle vysychat, aby maximálně snížilo riziko nalepování nečistot, tolik informace výrobce ke 30ml balení za 159 korun.

Kapátko je praktické pro mazání řetězu, na gufera vidlice je to s ohledem na horší přístup ze strany od můstku vidlice trochu o naklápění kola, aby mazivo zateklo všude po obvodu, tedy pokud aplikujeme co nejblíže u gufer, a ne nahoře na noze vidlice. Stačí ale minimální množství a po několikerém propružení vidlice zůstal na noze vidlice hladký film, navíc nečistoty zpod hrany gufera vytvořily hezky kroužek, jejž šlo snadno setřít. Film na kluzné ploše pak postupně vysychal a nemuseli jsme jej utírat. Vliv na citlivost chodu vidlice byl jasně znát, jelikož redakční bike vozí pružinovou Marzocchi Z1 s opravdu extrémně jemným chodem, takže počáteční odtrh do zdvihu byl po namazání ještě snazší. U starší vidlice Manitou bez delšího servisu jsme rozdíl cítili ještě znatelněji a zajímavá byla odolnost povrchového „filmu“ vůči vodě, která přirozeně kapičkovala a stékala jako po nové bundě do deště. Nalepování nečistot a bláta pak bylo rovněž slabší, ale tady je třeba po každé blátivé vyjížďce ošetření mazivem zopakovat. V podstatě stejný projev byl i při ošetření sedlovky Pro Koryak, kde funkci proti nalepování bláta a nečistot přikládáme ještě větší důraz, jelikož gufero je zde přímo vystavené blátu od zadního kola. Mazivo Smooth Seal Lube není zázračné, to netvrdíme, ale funguje přesně, jak má, a pokud to s vaším odpružením a teleskopkou myslíte vážně, rozhodně jejich funkci prospěje.

(už)

datum: 17.05.22 - kategorie: Servis kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign