Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Aby netáhlo na hlavu

S nástupem zimy se pod cyklistickou přilbu stěhuje čepice a podle míry chladu je buď v tenkém, nebo silném provedení, vybaveném třeba větruodolnou membránou. Největší mírou ochrany je pak kukla, která udrží v teple i obličej. Kromě těchto doplňků pak existují ještě další alternativy, které sice nekryjí uši, ale zabrání průniku chladného vzduchu do přilby. Návlek na přilbu totiž z maximálně odvětraného letního modelu udělá dokonale utěsněný zimní kousek. Kombinace s čepičkou uvnitř pro ochranu uší se samozřejmě nevylučuje, ale proti chladu, dešti či sněhu je pak taková kombinace pravdu neprůstřelná.

Vyzkoušeli jsme dva návleky na přilbu, které jsou rozdílné především materiálem. Zatímco návlek Haven za 249 korun spoléhá na syntetickou tkaninu s voděodolnou úpravou, konkurenční BBB BHE-76 za 550 korun je silikonový. Zásadní rozdíl kromě materiálu, byť se funkčně oba dva ukázaly nakonec stejné, je ve střihu, tedy velikostní univerzalitě, a podle toho bude nejspíš zákazník nakonec volit, zda chce jezdit se štítkem, či nikoliv.

Haven svůj polyester střihnul ve větším rozměru tak, aby oblékl přilbu kompletně i se štítkem. Univerzální velikost (38 g) je díky pružnému lemu se stahováním vzadu schopná zakrýt přilbu i s delším štítkem, takže například přilba Haven Toltec nebo i delší MET Kaos se pod kryt vešly. Nasazení je velice snadné a se štítkem návlek nikde nepřišel do kontaktu s hlavou jezdce. Naopak při použití na přilbě bez štítku se pružný lem snadno přetáhl až přes spodní okraj přilby a na čele trochu obtěžoval. Sice byl v této modifikaci bez štítku návlek lépe usazený na horní straně přilby, takže nikde neodstával, ale pro pohodlí jezdce bylo nutností spodní lem dost upravovat a posouvat.

 


Doplňky a příslušenství od značky BBB nakoupíte v těchto vybraných maloobchodních prodejnách ZDE


  

Co musíme pochválit, je použití nadstandardní míry reflexních prvků, a to jak vpředu a vzadu, tak na bocích. V tomto směru Haven jasně vede. Střihově jej doporučíme především jezdcům, kteří vozí štítek a nehledí tolik na výsledný estetický efekt, protože celkový vzhled není na hlavě příliš slušivý. Tady jde především o praktičnost a hlavně snadné a rychlé nasazené na přilbu. Tenhle návlek bychom si dokázali představit i v nějakém letním lijáku.

BBB šli na řešení návleku z té estetické stránky a použili silikon, takže tento model vypadá trochu jako koupací čepice, kterou jsme nosili jako děti při školních kurzech plavání. Jen to jméno na čele chybí. Návlek je proti polyesterovému soupeři o něco těžší (95 g) a lze jej nasadit pouze na přilbu bez štítku. Obléknout do něho přilbu vyžaduje trochu umu, přece jen klade silikon určitý odpor. Výsledek však po dokonalém usazení na všech partiích stojí za to. Materiál se nedostane k hlavě jezdce, a spíše končí lehce nad spodním okrajem přilby. U masivnějších přileb možná bude problém natáhnout jej vzadu až na spodní okraj, ale vpředu sedí perfektně. Dokonalé kopírování tvaru přilby je velice pohledné, takže se silniční přilbou nebude estetika nijak narušena, naopak to vypadá zajímavě. Obavy máme jen z případného pádu přilby s návlekem na asfalt, kdy může v některých místech napnutý materiál doznat o ostrou hranu újmu, což u modelu od Haven tolik nehrozilo. Na druhou stranu, toto řešení je více „aero“ a snad jen nutnost pracnějšího nasazení v případě náhlého deště bude lehce omezující. Absence reflexních prvků je zde trochu na škodu, alespoň loga značky by mohla být namísto bílé barvy reflexní.

V obou případech jsme vyzkoušeli návlek bez i s čepičkou pod přilbu. Stoprocentní neprofuk udělá z každé přilby po chvíli menší skleník, či spíše pařeniště, takže o nějaké ventilaci zde nemůže být řeč. Bez čepičky je i tak zima na uši, takže jsme nakonec zvolili kombinaci obou doplňků. V silnějším chladném větru nebo v dešti byla výhoda v zamezení průniku chladu a vody do ventilačních otvorů, které by jinak zůstaly s čepičkou odhalené. Při teplotách lehce nad nulou však postačila pod přilbou jen čepička, návleky se hodily především kolem nuly a hlavně na silnici. V terénu je pak zapaření hlavy o dost rychlejší. Na bikování pod zasněženými větvemi, na ty jsme letos zatím štěstí neměli, to ale bude perfektní pomocník proti neustálému vyklepávání sněhu. Zkrátka návleky mají něco do sebe.

(už)

 

datum: 11.01.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign