Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

ABUS Phantom 8960

Zabezpečení kola, to je věčné téma. Mnozí nešťastní už pochopili, že nestačí si kolo jen pořídit a jezdit na něm, ale nepřijít o ně.

Variantou k ochraně vašeho více či méně drahého kola, kdy nejde jen o jeho cenu, ale i o ten pocit, že si někdo dovolil vám vaši milovanou věc vzít, sáhnout na ni a odjet, je zámek ABUS Phantom 8960. Jedná se o zámek k zajištění kola ve střední třídě rizika odcizení. Ano, Abus je solidní a své obrovské portfolio zámků na kola třídí do skupin, kde je podle parametrů možnosti překonání třídí. Nikdy vám neřekne, že tento zámek je nepřekonatelný, protože každý je překonatelný.

V každém případě je Phantom zámek, který běžný ušmudlaný lapka toužící po pár korunách na nějaký ten kouř překoná obtížně. Zámek je vyroben technologií, kterou ABUS nazývá Steel-O-Flex. Nejedná se o nic jiného, než že silné ocelové lanko je navlečeno do speciálně tvrzených ocelových, asi 15 mm dlouhých, prstýnků, které se na lanku protáčí a navzájem do sebe osazením zapadají. Mezera mezi nimi tedy nevznikne. Použít k přeříznutí lanka pilku na železo, kdy se nám pod ní budou prstýnky protáčet, je takřka nemožné. Podobně málo účinné budou běžné pákové nůžky. Vrchní vrstvu lana tvoří příjemná pryž, která zamezí poškození laku vašeho kola. Zámkový mechanizmus patří do kategorie Extra Classe a ABUS k němu dodává dva kódované klíče. Uzamknutí konce lanka do mechanizmu lze provést pouhým zacvaknutím bez použití klíče.

Na zámku je velmi zajímavý i držák, jehož pomocí připevníme zámek na rám kola. Někdo použije i sedlovku. Jedná se o me­cha­niz­mus Fidlock, což je magnetický držák se západkou. Stačí jen lehké přiložení a mechanizmus si zámek „nasaje“ do západky. Uvolnění je pomoci lehkého zamačknutí plastového posuvníku. Fascinovalo nás, jak to je jednoduché a účinné. Rozhodně je vyloučené, aby se zámek z držáku za jízdy uvolnil. Jistě, mnozí závodníci nebo jim podobní, se teď ušklíbají, proč si věšet na lehký stroj zámek. Ale ten je určen především těm, kteří se pohybují například po městě nebo majitelům elektrokol. Cyklistika není jen o závodění, dokonce je převážně o obyčejném trávení volného času nebo o přepravě. A pro takové lidi jsou tyto věcičky.

Náš Phantom měl délku lanka 110 mm. Za takový zaplatíte něco nad 1500 Kč. Můžete si ale pořídit i kratší o délce 850 mm, ten je přibližně o stokorunu levnější.

(kany)

datum: 10.06.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign