Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

A-Head není mrtvý

Samozřejmě, že ne, vždyť téměř všechna současná hlavová složení fungují na principu bezzávitového sloupku vidlice, ale my myslíme ten klasický a-head. Ano, misky lisované štíhlým osazením do hlavové trubky, nad a pod kterou pak trčí s uvnitř ukrytými ložisky, aby skrz ně prošel sloupek vidlice. Ten a-head, který má oba průměry ložisek stejného rozměru, tedy 1 ⅛, jaký známe už od jeho počátků z devadesátých let. I přes všechny semi a integrované či tapered rozměry, klasická jedna a jedna osmina, hlava stále jezdí na solidním počtu kol, a ještě dlouho bude.

Jestli i vy vlastníte takový stroj, možná na něj už obtížně seženete novou vidlici s nekónickým sloupkem, ale hlavu jistě celkem bez problémů. Příkladem je třeba sortiment značky Mortop, která nabízí hned několik verzí svého klasického a-head hlavového složení pro rozměr 1 ⅛, a to v několika odstínech anodizace. Libo červenou, leskle šedou XTR či modrou nebo zlatou?

Poslední jmenovanou barvu jsme na hlavovém složení Mortop HS85 prohnali přes redakční váhu a podívali se na provedení celého složení. Výrobce udává hmotnost 85 gramů, což naše váha překročila jen o tři gramy, takže to téměř sedí, a je to včetně ježka, víčka i hliníkového šroubu. Hliníková slitina řady 7075 T6A je kompletně anodizovaná a pouze kroužek na vidlici a horní rozpěrný kroužek ložiska jsou v přírodním odstínu. Vnější průměr přírub je klasicky 34 mm a celková výška hlavového složení včetně spodního kroužku na vidlici je 43 mm bez víčka představce. Pečlivě utěsněná ložiska sedí na plochách s vnitřním úkosem a lze je jednoduše vyjmout kvůli případné očistě a domazání styčných ploch.

Ač tedy pro někoho možná již archaický komponent, pro jiného stále nezbytná součást jeho biku či silničky. Za cenu kolem osmi stovek pak možnost, jak své starší kolo barevně oživit.

(už)

datum: 09.08.17 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign