deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

4ever Virus Winner 652 - test kola

Nový rozměr 650B některé značky minul, jiné postihl jen okrajově, ovšem domácí 4ever připravil hned tři modifikace celoodpruženého modelu Winner, z nichž prostřední jsme okamžitě prověřili v jarním terénu.

Tuhost a spolehlivost

Rám na první pohled přiznává inspiraci v klasickém modelu Virus Sam, ovšem liší se v některých detailech a hlavně v rozměrech, přizpůsobených většímu průměru kol. Za tradiční neváháme označit mohutný profil spodní trubky mající zásadní podíl na celkové tuhosti, nechybí kónická hlavová trubka nebo výrazná profilace horní trubky. Ovšem zadní stavba sází na osvědčený čtyřčep s rozměrnějším dvoudílným vahadlem přepákování k tlumiči. Proti modelu Sam je zde patrné vyhnutí sedlové trubky s napřímo uchyceným přesmykačem a jinak napojené spodní úchyty tlumiče.

Odpružení je u testované střední verze svěřeno jednotkám X-Fusion, shodně ovládanými páčkami z řídítek. U obou je možné nastavit odskok, komprese je řešena dálkově, vzadu pouze s přitažením do částečně utlumeného režimu, vpředu jde pak o stoprocentní lockout. Pochválit musíme pevnou přední osu, kvůli jednoduchosti instalace, a pak spolu s kónickým sloupkem také za celkové navýšení tuhosti přední partie, které se promítlo na perfektním ovládání. Nastavení obou jednotek na odpovídající tlak vyžadovalo chvilku laborování, nicméně i přes delší vahadlo nebylo třeba do tlumiče hustit nějak extrémní tlak, vešli jsme se do 200 PSI u jezdce s hmotností 85 kilogramů. Výsledné třetinové zanoření tlumiče pak ukázalo, spolu s vhodně nastavenou vidlicí, perfektní souhru obou jednotek při propružení ze sedla. Shodná byla jak míra zanoření, tak odpor jednotek, i když u tlumiče byl i přes citlivé nastavení odskoku znatelný koncový doraz při roztažení tlumiče, například při výskoku. Vidlice nabídla mnohem kultivovanější projev, s citlivým vnímáním k malým nerovnostem, a naopak při dopadech nebo na hodně rozbitém podkladu dokázala hodně zachránit, aniž bychom její zdvih úplně vyčerpali.

Osazení kola je specifické tím, že jde o kompletní sadu SLX, narušenou jen o řadu lepší přehazovačkou. Dokonce i přední náboj na pevnou osu je z této řady. Chodu řazení a pohonu nelze nic vytknout, naopak vyzdvihnout musíme precizní funkci brzd, s jasným dávkováním a čitelným účinkem. Pláště Racing Ralph jsou rychlé univerzály, ovšem trail zaměření kola by určitě alespoň vpředu slušel hrubší vzorek.

Hravý společník

Samotná geometrie kola byla v testované devatenáctce na první dojem hodně krátká, takže jezdec bude sedět velice pohodlně a tato velikost bude délkou pasovat jezdci s výškou 180 centimetrů, byť by délka sedlové trubky rámu klidně povozila i vyššího. Usazení je tedy pohodlné, podložky pod představcem nabídnou širokou škálu nastavení posedu, ovšem výtku máme k šířce řídítek, protože 62 centimetrů je na trail bike už poněkud archaická hodnota, navíc znesnadňující u takto hravého kola stabilnější vedení.

Samotná jízda ovšem spraví chuť, protože větší kola vůbec nedají, díky tuhosti rámu a výkonu, znát, že by měla být akcelerace o něco slabší. Bike perfektně nabírá na rychlosti a nebojí se lehce přidat ani v nastaveném svižnějším tempu. Zprvu má jezdec trochu práce s celkovým vedením směru, kvůli výše zmíněným řídítkům, ale kolo se jeví jako rozumný kompromis mezi stabilitou a hravostí. Slušný výkon láká k okamžité konfrontaci s terénem, kde se projevila kultivovanost odpružení bez zbytečného pohupování, které je patrné pouze v omezené míře jen při frekvenčním šlapání. Lockouty obou jednotek ale na silnici vyřeší vše, v terénu jsme pak pouze občas přitvrdili tlumič v delších výjezdech.

Hravost geometrie se střední pozicí těžiště dovolí okamžitou změnu směru, ovšem začátečník se bude muset s kolem chvilku sžívat, vyžaduje totiž spíše zkušeného jezdce, který jej dokáže krotit. Na rovině a na klikatých stezkách je to o jízdě zcela bez odmlouvání, ovšem rychlé sjezdy chtějí trochu pevnější vedení. Odměnou za soustředěnost je ale možnost kdykoliv dostat kolo do vzduchu nebo občas provést nějakou parádičku. Úhel vidlice sice nenutí jezdce mít se na pozoru v prudkých pasážích při brzdění, přes řídítka jej určitě nepustí, ale v kombinaci s kratším rámem a výškou těžiště zkrátka nenabídne takovou stabilitu ve vyšší rychlosti, s živým naturelem kola je tedy třeba stále počítat.

Kratší rám ovšem paradoxně nebyl nějak velkým omezením ve výjezdech, kde sice bike ukáže ve strmějších stoupáních tendenci dostat přední kolo do vzduchu, ale s přesunutím těžiště nad řídítka lze tento jev velice snadno eliminovat. Výkon a celkově kultivovaný chod odpružení tedy nabídly docela příjemné stoupací schopnosti.

Celkové chování kola ukázalo, že ve směru nahoru i dolů jezdec téměř neví, že má pod sebou větší průměr kol, snad vyjma lepší adheze k podkladu a nepatrně lepší průjezdnosti terénem, která v kombinaci se zdvihem 130 mm nabídne dojem vyšších hodnot, ovšem zabalených do výkonnějšího kabátu. Kdybychom měli volit mezi klasickou šestadvacítkovou verzí a touto novinkou s větším průměrem, má vylepšená verze určitě navrch.

 

 Technické specifikace

4ever Virus Winner 652

Rám: Alu 7005 T.B. 650B, 130 mm

Tlumič: X-Fusion O2 Air RLR

Vidlice: X-Fusion Velvet RLO T, 130 mm

Kliky: Shimano SLX, 22-32-42

Brzdy: Shimano SLX, 180 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano SLX

Náboje: Shimano SLX

Ráfky: Mach Neo Disc 650B

Pláště: Schwalbe Racing Ralph

Sedlo: Selle Italia X1

Sedlovka: FSA SL-250

Řídítka: FSA V-Drive

Představec: FSA OS-150

Hmotnost: 13,75 Kg

Cena: 54 990 Kč

datum: 03.05.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign