Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

4EVER Therapy CC2 - test kola

Kolekce této značky už se několik let může pochlubit zakomponováním karbonu hlavně u celoodpružených MTB modelů, ovšem stejně luxusně vypadá i dvojice karbonových krosových kol, z nichž to levnější jsme prověřili na silnici i v terénu.

4EVER Therapy CC2

Hravost, obratnost, rychlost

Karbonový kros dnes sice není něco neobvyklého, ale na druhou stranu si jej nepořídí každý druhý cykloturista. V tomto případě jde o stoprocentní sportovní náčiní, čemuž bylo podřízeno téměř vše, od konstrukce rámu, přes geometrii a osazení. Rám má plynulé přechody jednotlivých trubek, přičemž ta spodní přechází z vejčitého průřezu u hlavové trubky do masivního trojúhelníku u středového pouzdra, které má celkem zajímavý design, ale ctí závitovou klasiku. Horní trubka s vejčitým průřezem má v napojení na sedlovou výraznou výztuhu uvnitř rámového trojúhelníku, navíc sedlové vzpěry se napojují přes monostay, takže celá tato partie je designově velice atraktivní a tuhá. Totéž lze říci i o patkách s třmenem usazeným z vnitřní strany a hodně bytelným napojením řetězových vzpěr za středovým pouzdrem.

4EVER Therapy CC2

Ačkoliv rám na pohled působí poměrně masivním a bytelným dojmem, přesto si zachoval určitou míru pružnosti a celkového komfortu. Testovaná velikost jednadvacet palců byla ideální pro jezdce s výškou 190 cm, ovšem délka posedu by hravě uspokojila i jezdce o deset centimetrů nižšího. Posed vůbec nectí závodní mód, ale ruce jezdce jsou přirozeně natažené dopředu, příjemně vysoko, takže i vyznavači rekreačního stylu jízdy budou v tomto ohledu nadšeni. Sportovně založený cyklista pak může jen otočit představec nebo jej vyměnit za delší a rázem má z kola stoprocentní sportovní náčiní.Se vzpřímenějším posedem jsme ale neměli problém zabrat silově do pedálů, na což ve spodní části tužší rám reagoval okamžitou odezvou a slušnou akcelerací. Jediná patrná flexe byla spíše ve střední části předního trojúhelníku a na horní trubce, kde se rám při silovém záběru nepatrně kroutil, ale na výkon při šlapání to nemělo nijak výrazně znatelný vliv. Zatímco předek byl o poznání komfortnější, což platí i pro citlivou vidlici, zadní partie dala kvůli monostay napojení a většímu průměru sedlové trubky v kombinaci se sportovním sedlem poměrně často vědět o nerovnostech terénu. Zadek tedy nabídne o něco sportovnější projev, místy bychom tedy uvítali měkčí sedlo nebo třeba karbonovou sedlovku. K tlumicím schopnostem plášťů s hrubším vzorkem nemáme připomínek, stejně ani k jejich univerzálnosti a jistotě na měkčím podkladu. Výkon brzd Hayes Dyno byl díky pohodlným páčkám dobře dávkovatelný, jde o poměrně spolehlivé a účinné kousky, totéž platí i pro komponentový mix Alivio, Deore a SLX.

4EVER Therapy CC2 ram

Lehkost jízdy byla přímo úměrná ovladatelnosti, protože obojí bylo na vynikající úrovni, až bychom skoro řekli, že kolo vyžaduje ruku zkušenějšího cyklisty, protože v zatáčkách není dlouhé a stabilní, ale dovolí kdykoliv hbitě změnit směr. Dokonalá točivost a obratnost tedy nabídne jezdci možnost hravé jízdy a to samé platí i pro výkon.Kolo jede lehce po rovině, do kopce v sedle i ze sedla neváhá kdykoliv zrychlit a pokud chce jezdec opravdu zabrat ve stoupání na plný výkon, pak určitě využije lockout vidlice z řídítek, protože její citlivost je sice perfektní v terénu, ale ve výjezdech to láká změnit ji na tuhou a užívat si výkonu. Ve sjezdech po silnici ale i po lehčích polních cestách je to hlavně o soustředění se na jízdu, kolo není z těch, co by sama vedla přímý směr, a jezdec se mohl kochat. Sportovní projev vyžaduje přesnou pilotáž, za niž se jezdci odmění dokonale obratným projevem. Skoro bychom si dovolili tvrdit, že obratností předčí tento kros i leckteré biky.

4EVER Therapy CC2

Kdo hledá krosové kolo pro ostré sportovní ježdění, pak u tohoto modelu rozhodně neudělá chybu, nejde o líný cestovní model, ale o živého plnokrevníka, který neudělá ostudu ani na silnici, ani na polní cestě. Navíc pohodlný posed s možností výrazných změn z něj dělá perfektní univerzál pro různě vysoké jezdce.

Technická specifikace

Rám: High Modulus Carbon

Vidlice: SR Suntour NRX LO

Kliky: Shimano Deore, 26-36-48

Brzdy: Hayes Dyno Sport

Řazení: Shimano Alivio, 3x9

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Shimano Alivio

Náboje: Shimano M525

Ráfky: Mach1 250 Disc

Pláště: Schwalbe Racing Ralph, 1.35“

Kazeta: Shimano Deore, 11-32

Sedlo: Selle Italia X2 Flow

Sedlovka: FSA SL-280

Řídítka: FSA V-Drive

Představec: FSA OS-190

Hmotnost: 12,3 kg

Cena: 35 990 Kč

datum: 22.02.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign